Weinig animo voor bestuur sportclub. ‘het wordt steeds moelijker om leden te werven’

Amateursportclubs hebben grote moeite om bestuurders te vinden. Niet alleen omdat het veel tijd kost, maar ook omdat bestuurders privé aansprakelijk zijn voor fouten en wanbeleid bij een club. Zo ook in het amateurvoetbal.

De animo om na je actieve carrière een bestuur of vrijwilligers functie te bekleden holt al jaren achteruit. Mede omdat de leden andere prioriteiten stellen na hun actieve loopbaan.                                         

Verantwoordelijkheid
Buiten het feit dat de binding met de club achteruit holt, kunnen vrijwillige bestuurders van een sportvereniging, net als bij bedrijven sinds een paar jaar opdraaien voor eventuele financiële schade of schulden van een club. Veel mensen vinden daarom de juridische en financiële risico’s te groot.                 

De helft van de vrijwillige bestuurders is nu overbelast of ervaart een te hoge werkdruk, meldt het Register voor Verenigingsbestuurders, dat pleit voor minder regels voor sportbestuurders.

 

Jouw reactie?


@potentieel bestuurder
06 mei 14:39
Helemaal eens met je reactie. Zelf ben ik wel bestuurslid van een vereniging in de Kempen. Inderdaad ze vinden allemaal maar vanzelfsprekend dat je je wekelijks inzet voor de vereniging. En dan zijn er toch altijd een aantal die negatief commentaar hebben. Zijn ook vaak dezelfde. En maar stoken en het eigen belang voorop zetten daar zijn ze goed in. En als ze dan eens een keer wat doen moet ook iedereen het weten!
Potentieel bestuurder
05 mei 13:43
het besturen van een voetbalclub is al jaren geen aantrekkelijke aangelegenheid meer. Zelf zet ik me volop in voor mijn club, maar ben bewust geen bestuurslid. Als bestuurslid krijg je alleen maar commentaar en nooit waardering. Ze vinden dat je voor alle negatieve zaken verantwoordelijk bent, maar nooit de positieve zaken. Ik zie het helaas van dichtbij bij onze club. Al jaren zien ze mij als potentieel bestuurslid, maar juist voor mijn jonge kinderen die voetballen doe ik het niet. Omdat ik weet dat zij de stront ook over zich heen krijgen. Maar daarnaast zijn de voetbalclubs ook nog steeds te ouderwets ingericht. Van een bestuurslid wordt teveel verwacht (bijvoorbeeld aanwezigheid bij iedere wedstrijd of andere zaken), terwijl dit niet altijd meer mogelijk is in ieders drukke leven. Mijn verwachting is ook dat het verenigingsleven op termijn uit zal sterven. Er komt geen aanwas van nieuwe vrijwilligers meer, waardoor het gewoon een bedrijf zal gaan worden met mensen op de loonlijst. En daar horen ook dure abonnementen (de vervanger van de contributie) bij. Dan zal het van €150 per jaar, naar €150 per kwartaal gaan. Puur omdat het anders niet meer te betalen is. Iedereen vindt het jammer, maar niemand doet er wat aan en blijft lekker aan de zijlijn staan kijken.