Minder sportieve periode voor Sparta’25 in jubileumjaar

Deelacties:

In Beek en Donk wordt er al bijna een jaar volop gefeest, dit in verband met het 100-jarig bestaan van de vereniging. Op het voetbalveld ligt het allemaal wat anders, je kunt wel zeggen dat daar de feestjes momenteel uitblijven.

(Door Peter Bussers) De Beek en Donkse vereniging, die in de zeventiger en tachtiger jaren tot de top behoorde van het amateurvoetbal en in 1972 zelfs Nederlands amateurkampioen werd, behaalde in haar jubileumjaar slechts zes overwinningen in de negentien wedstrijden die het speelde en ging maar liefst elf keer onderuit. Sparta’25 degradeerde bovendien vanuit de 1e Klasse en staat na afgelopen zondag na het verlies tegen HVV Helmond op een voorlaatste plaats in de 2e Klasse D.

TOP
Sparta’25 behoorde dus lange tijd tot de top van het amateurvoetbal maar daar kwam begin jaren negentig verandering in. Sparta’25, dat niet met vergoedingen werkt, doet het vrijwel altijd met spelers vanuit de eigen gelederen.

Zoals bij elke vereniging heb je dan vaak ook met goede en minder goede lichtingen te maken. De resultaten zijn daar dan ook inherent aan. Dat zag je dan ook terug bij de groen-witten uit Beek en Donk sinds de jaren negentig. Sparta’25 daalde zelfs tot twee keer toe af naar de 4e Klasse maar wist ook tweemaal terug te keren naar de 1e Klasse, waar het in het verleden maar liefst eenentwintig jaar op rij in uitkwam.

De laatste keer dat Sparta’25 promoveerde naar de 1e Klasse was in het seizoen 2022-2023. Onder leiding van succestrainer Patrick Methorst, die Sparta’25 terug bracht van de 3e Klasse naar de 1e Klasse, werd het team op de laatste speeldag kampioen door gelijk te spelen bij Heeswijk. Een puike prestatie van de Beek en Donkenaren dat het dus met eigen materiaal doet. De prestatie was dus geweldig maar waren de cijfers dan ook zo geweldig voor een ploeg die kampioen werd? Waren het cijfers die een kampioen normaal kan weerleggen?

Opmerkelijk
Daar kan je misschien je vraagtekens bij zetten, hoe groot de prestatie ook was. Sparta’25 wist dat seizoen namelijk maar twee van haar elf thuiswedstrijden te winnen en won in totaal slechts tien van de tweeëntwintig wedstrijden! De kampioen uit Beek en Donk had maar liefst zevenentwintig verliespunten en een doelsaldo van +13. Desondanks eindigde Sparta’25 met maar liefst zes punten meer dan de nummers drie en vier Schijndel en Olympia’18.

Aparte cijfers eigenlijk die niet echt bij een kampioen horen. In haar eerste jaar 1e Klasse leverde Sparta’25 wederom een puike prestatie door de competitie af te sluiten met een mooie zesde plaats in een competitie van dertien ploegen. Toch was het ook toen een vrij bijzonder seizoen voor de Beek en Donkenaren.

Opnieuw wisten de Beek en Donkenaren in eigen huis niet te overtuigen. Na twee overwinningen in het kampioensjaar volgde er nu vijf overwinningen in twaalf wedstrijden. In totaal wist het team zeven van de vierentwintig wedstrijden te winnen en moest het tot op de laatste dag knokken voor lijfsbehoud maar kon het zelfs ook nog omhoog.

Bijzonder
Sparta’25 moest het in haar laatste wedstrijd opnemen tegen het reeds gedegradeerde VOAB. Bij winst zou het zich kunnen plaatsen voor de nacompetitie voor promotie en bij verlies voor de nacompetitie voor klassenbehoud. Sparta’25 speelde gelijk en sloot het seizoen af met een zesde plaats. Bij winst had het overigens ook daadwerkelijk mogen spelen voor promotie daar concurrent EFC onverwacht onderuit ging. Een wederom bijzonder seizoen dus voor de Beek en Donkenaren.

In de twee seizoenen, met dus een eerste en zesde plaats, behaalde het team dus ‘slechts’ zeventien overwinningen in zesenveertig wedstrijden. Je mag en kunt dit opmerkelijk vinden. Op eigen veld won het slechts zeven keer in drieëntwintig wedstrijden.

Vorig seizoen behaalde Sparta’25 opnieuw zeven overwinningen, waarvan zes op eigen veld.  Sparta’25 sloot het seizoen af met zevenentwintig punten tov de eenendertig het jaar daarvoor. Met die eenendertig punten mocht het dus bijna de nacompetitie in voor promotie, met de zevenentwintig punten degradeerde het vorig jaar rechtstreeks uit de 1e Klasse.

De cijfers zijn ondanks een kampioenschap en een zesde plaats dus niet geweldig te noemen. Sparta’25 won in haar laatste drie seizoenen vierentwintig van de zeventig wedstrijden en wist in haar laatste twee seizoenen slechts drie uitwedstrijden in winst om te zetten. De laatste uitoverwinning werd ruim een jaar geleden behaald. Sparta’25 won toen in Susteren van Sportclub Susteren met 0-1.

Noodzaak
Dit jaar keerde Sparta’25 terug in de 2e Klasse. Een mooie klasse met ploegen die aan elkaar gewaagd zullen zijn. Sparta’25 keerde dan wel terug uit de 1e Klasse maar dat wil dan nog niet zomaar zeggen dat het makkelijk zal worden in die 2e Klasse. Ver dan zelfs en dat blijkt ook wel. De Beek en Donkenaren begonnen met een gelijkspel tegen Oirschot Vooruit maar wisten uit de daaropvolgende drie wedstrijden slechts drie punten te behalen. Sparta’25 won op eigen veld van ZSV (3-0) maar ging bij zowel Geldrop als bij SBC onderuit.

Afgelopen zondag ging het voor het eerst thuis onderuit tegen HVV Helmond. Het was de vierde nederlaag voor Sparta’25 in de de acht thuiswedstrijden welke het sinds 2000 speelde tegen de Helmonders en de derde in totaal. Sparta’25 kwam overigens afgelopen zondag nog wel op voorsprong, maar zag nieuwkomer HVV Helmond vijf minuten voor tijd via een strafschop op gelijke hoogte komen en in de allerlaatste minuut, wederom via een strafschop, de overwinning nog pakken.

Een onnodige nederlaag zo vindt de bijna 30-jarige Michiel Koot die twee kampioenschappen mocht meemaken met de Spartanen. Michiel: “Het was zeker een onterechte nederlaag. We begonnen sterk en moeten onszelf dan belonen met een doelpunt waardoor je makkelijker gaat spelen. Vervolgens komen zij met 10 man te staan en proberen wij de man meer situatie uit te buiten. Dit lukt 20 minuten voor tijd na een goed doelpunt Hierna moeten wij eigenlijk doordrukken en de wedstrijd beslissen door de tweede te maken. Dit doen we niet en vervolgens krijgen we de laatste 5 minuten twee hele ongelukkige penalty’s tegen waardoor we nog verliezen.”

Door het verlies staat Sparta’25 dus, zoals eerder aangegeven, op een voorlaatste plaats. Natuurlijk is het nog vroeg in het seizoen en zijn er nog vele wedstrijden te spelen. Er mag en kan dan ook nog geen reden tot paniek zijn. Toch kun je je punten maar alvast hebben en dat heeft Sparta’25 dus niet. Het team is nu ook min of meer genoodzaakt een goede reeks neer te zetten om weg te willen komen uit de situatie waar het nu in zit. Elke nederlaag zou je namelijk weer direct terug brengen  

Vertrouwen
Koot, die al elf jaar speler is van het eerste elftal, vindt het in ieder geval nog te vroeg om over een zorgwekkende situatie te spreken. Michiel: “Als ik kijk naar deze klasse, zijn alle ploegen aan elkaar gewaagd en kan iedereen van iedereen winnen. Ik verwacht dat het lange tijd spannend zal blijven en de prijzen ook pas laat verdeeld zullen worden. Dat geldt ook voor onze kansen.

We zijn niet begonnen zoals we wilden, het valt de eerste wedstrijden nog net niet onze kant op. Ik wil op dit moment ook niet praten over waar we moeten eindigen of wat we moeten halen, laten we vooral hard blijven werken en vertrouwen in onszelf en onze kwaliteiten blijven houden. Dan komen de punten vanzelf en gaat het nog een mooi seizoen worden. Daar ben ik zeker van!”

Jouw reactie?